Umysł to nie tylko ego. Jest to również przestrzeń samego zapisu pamięci, przestrzeń zmysłów, która jest komunikacją pomiędzy ciałem a żywiołami Ziemi ( w niej są pozostałe 4 ) oraz intelekt, który przelicza, na podstawie danych, które zna z przestrzeni pamięci i zmysłów, proponuje różne scenariusze i kombinacje, bez żadnych uczuć i emocji.

Przestrzeń zmysłowa ma ona związek z naszymi zmysłami, które wpływają zwrotnie na umysł. Tu pojawia się często brak równowagi, ale ją znasz dokładnie. Sex, alkohol, papierosy, hazard, sprzęt elektroniczny, przejadanie się, gadanie, słuchanie etc, etc. Gdy żaden zmysł nie będzie uzależniony od używki lub przyjemności, ta część umysłu uwolni się. Przestrzeń zapisu i intelekt na razie dobrze funkcjonują, ale należy je ćwiczyć poprzez zwykłe uczenie się, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, granie w szachy etc.

Chciałbym żebyś zwrócił większą uważność na ego. Dzisiaj doszło do potężnego przeciążenia ego, gdzie umysł stał się mocno chory. Przez pragnienia ego lub brak akceptacji, zachowuje się jak małe dziecko, przypisując sobie własne prawa do „ja” i „moje”, zaczyna również spełniać oczekiwania innych – po to, żeby otrzymywać nagrody, przez co zaczyna manipulować otaczającym go światem. To jest cały ciąg reakcji, w których ego – akceptując lub negując daną sytuację – wpływa na cały umysł, a ten na ciało, w wyniku czego tworzą się emocje i część uczuć. Dalej pojedynczy człowiek wpływa na drugiego. To jest kolejna choroba tej cywilizacji. Dopóki żyjesz, ego jest częścią ciebie i nie możesz tego usunąć. Bo to tak, jakbyś uciął sobie nogę. Z drugiej strony tyle ludzi go atakuje, krytykuje, próbuje z nim walczyć. Im bardziej to robisz, tym robi się mocniejsze. Musisz go zaakceptować, wówczas stanie się Twoim sprzymierzeńcem. Chcę żebyś wiedział, że ego Ciebie obserwuje i ocenia. Ciągle jesteś obserwowany. Czy jesteś tego świadomy, że to nie Ty obserwujesz, ale ono obserwuje Ciebie ? To nie Ty widzisz siebie, lecz ono. Ale Ty, tak naprawdę nie jesteś nawet punktem obserwacji, lecz samą obserwacją, a punkt obserwacji jest iluzją na tym świecie. Jest tylko zagęszczoną energią.
Powiem Ci dlaczego tak jest, Twoje ego ma wgrany program, że mu czegoś brakuje na tym świecie i za tym goni. To jest najważniejsza rzecz, o której musisz wiedzieć na temat swojego umysłu. To, że jest brak czasu, że jest tylko liniowością, nie jest aż tak ważne. Dopóki nie poznasz kryterium tego, to dalej tego i tak nie zrozumiesz, z drugiej strony skąd wziąć takie kryterium ?
Wracając do Ego, ono nie potrafi być w tym co jest, będzie w Twojej przeszłości z zapisu pamięci ( pamiętasz że składa się z czterech części ) lub może być w intelekcie przewidując kolejne warianty przyszłości z tego co już wie.
W samej obserwacji go nie ma, bo nie jest Tobą.

Gdy wszystkie cztery części umysłu powrócą do stanu pierwotnego, wówczas będzie zachodzić zmiana w Tobie i nastąpi wolność. Wówczas w pełni zrozumiesz współodczuwanie innego człowieka i akceptacje siebie.
Zrozumiesz, że jesteś obserwacją.

Poddanie, o którym mówię, nie jest zrezygnowanie z życia, z siebie, z rodziny, ze swoich marzeń. Poddaniem jest zrozumienie, że niczego Ci nie brakuje, że jesteś w pełni. To takie piękne oblicze pokory.