Prawdziwy związek polega na uszanowaniu drugiej osoby bez kontrolowania i manipulowania nią. Prawdziwy związek to taki, w którym znamy wady partnera, ale nie oczekujemy jego zmiany, akceptujemy jego decyzje w pełni. Rozumiemy, że jest wolnym człowiekiem, nie stawiamy mu warunków i nie czekamy na ich spełnienie. To jest związek zbudowany na zaufaniu i zrozumieniu, a nie na przyjemności i pragnieniach.
Partnerzy często zapominają o sobie w życiu codziennym, wtapiając się w sprawy zawodowe, rodzinne, towarzyskie, traktując siebie jak obowiązek. Nie pielęgnują swojej intymności oraz rozmów w cztery oczy, bez wyraźnego powodu. Nie dają sobie i drugiej stronie wolnego czasu na spędzenie go w samotności. Często oddają więcej czasu obcym ludziom i ich nastrojom.
Partnerzy powinni być wolni w związku, niezależni od siebie, powinna ich łączyć otwartość na zmiany, każde w swoim własnym tempie, inaczej. Ich spoiwem powinno być zaufanie i prawdomówność. Zamiast uciekania od problemów – wspólne ich rozwiązywanie, zamiast oczekiwania – pozwalanie, żeby dać się zaskoczyć. Wspólnie spędzany czas i poznawanie nowych rzeczy, ale także pozwalanie na samodzielność i kontakt z innymi ludźmi.